Društvo Kapa je že drugo leto zapored sodelovalo na glasbeni konferenci RegiON v Budimpešti, ki je v organizaciji Music Export Hungary (Izvozna pisarna madžarske glasbe) potekala od 25. do 27.septembra 2008. Cilj konference je bil vzpodbuditi vzpostavitev platforme za boljše povezovanje srednje in vzhodnoevropske (CEE) glasbene scene, s katero bi glasbenikom in glasbenicam iz regije omogočili obsežnejše turneje in koncertiranje pred širšim občinstvom, posledično izboljšanje »živega« nastopa in konkurenčnost na zahodnoevropskih trgih.
Iskanje načinov, kako bi lahko vzpodbudili in olajšali glasbene izmenjave in turneje v Evropi ter še posebej v CEE regiji, je vsekakor smiselno, saj izhaja iz realnih potreb in nenazadnje tudi iz konkretnih tržnih izzivov. Na konferenci RegiON so bili predstavljeni možni modeli kulturnih izmenjav na področju glasbe, vendar pa je bilo tudi povsem jasno, da bo za razvoj teh inovativnih modelov potrebna velika mera politične volje na lokalni ravni.
Konference se je udeležilo stotrideset udeležencev in udeleženk iz petindvajsetih evropskih držav, med pomembnejšimi gosti pa sta bila madžarski državni sekretar Ferenc Csak in Xavier Troussard, direktor Generalnega direktorata za izobraževanje in kulturo pri Evropski komisiji. Slovenski udeleženci so bili Katarina Deskovič, Meta Štular, Luka Zagoričnik, Blaž Gregorin in Andraž Kajzer.
Konferenca je potekala v štirih delovnih skupinah. V prvi je tekla debata o stanju vzhodno in srednjeevropskega glasbenega trga ter o sodelovanju z zahodnoevropskim trgom. Ena od glavnih idej je bila, da bi po vsej Evropi vzpostavili izvozne pisarne za glasbo, zasnovane po modelu francoskega Bureau Export, ki ga karakterizira kombinirano privatno-javno financiranje. Udeleženci so se strinjali, da bi bila takšna mreža koristna, vendar pa bi morale biti pisarne prilagojene razlikam na glasbenih trgih, v kulturnih industrijah in kulturnih politikah posameznih držav.
Druga delovna skupina je govorila o vse popularnejšem modelu 360°, s katerim založbe želijo vplivati na vse segmente povezane s promocijo in trženjem izvajalca, ter o spremembah, ki jih je prinesla digitalizacija glasbe. Udeleženci so se strinjali, da je potrebno nove tehnologije izkoristiti v svoj prid in energijo, namesto v zaviranje razvoja novih distribucijskih kanalov, usmeriti v iskanje novih načinov trženja glasbenih vsebin.
Tretja skupina je debatirala o glasbenem izobraževanju in odkrivanju talentov. Udeleženci so ugotovili, da bi v vzhodni in srednji Evropi potrebovali občo senzibilizacijo na področju glasbe. Občutljivost za glasbo bi bilo torej potrebno privzgajati od malega in na dolgi rok ter si s tem zagotoviti zainteresirano občinstvo. Za to bi potrebovali večjo naklonjenost ustreznih ministrstev in podporo pri zagonu sodobnih izobraževalnih programov.
Mreženje regijskih klubov, agencij in festivalov je bilo glavna tema četrte delovne skupine. V festivalskem delu te skupine je bilo govora o povezovanju velikih festivalov tipa Sziget in Exit. Predstavniki klubov in organizatorji koncertov pa so se ukvarjali z vzpostavljanjem konkretnega modela mreže klubov v regiji. Prvi poskusni projekt bodo regionalne turneje bendov, prvi med njimi bodo prav slovenski Moveknowledgement, ki v začetku novembra odhajajo na turnejo po mestih Praga, Brno, Bratislava, Budimpešta in Murska Sobota. Na ta način pridobljeni podatki o klubih, organizatorjih, občinstvu in tehničnih pogojih bodo služili kot osnova za vzpostavitev mreže.
Vzporedno s konferenco so potekali tudi tako imenovani ”show case” koncerti. Slovenski Intimn Frizurn so navdušili evropsko občinstvo v nabito polnem klubu Corvinteto, že naslednji dan pa so nastopali hrvaški Overflow (Kapa records).
Mednarodne dejavnosti društva Kapa