Program za starejše odrasle s področja hip hop kulture
Gala hala in Društvo Kapa v letu 2024 premierno organiziramo projekt Zlati Rapetek, program za starejše odrasle, ki razširja vizijo in domet hip hop kulture.
Program ZLATI RAPETEK izhaja iz koncertnega cikla RAPETEK – edinega rednega mesečnega hip hop dogodka v Sloveniji, s katerim Društvo Kapa v ljubljanskem klubu Gala hala že enaindvajseto leto zagotavlja kakovosten koncertni in DJ program.
Rap, beatbox, DJ-anje, beatmaking, ples in grafitiranje so pred 50 leti oblikovali mladostniško subkulturo, ki je z razcvetom prerasla starostni okvir in pustila močan pečat na sodobni kulturi in družbi. Na sklopu delavnic bodo udeleženci osvojili nove spretnosti izražanja, dobili možnost javnega nastopanja, priložnost obogatitve družabnega življenja in se spoznali z brezčasno umetniško formo. Želja programa je prispevati k preseganju predsodkov o hip hop kulturi povezanih s starostjo in to umetniško sfero približati širši populaciji.
Na javni predstavitvi ob zaključku delavnic si bodo oder v duhu medgeneracijskega sodelovanja delili udeleženci Mladega in Zlatega rapetka.
MENTORJI DELAVNIC
Rap
Mirko Grozny ima za seboj že pet polnokrvnih raperskih izdelkov, in sicer „Teorija Đorđe Kesić“ (2008), „Borec v meni“ (2011), Mesto je mrtvo (2014), Afera Majda Holc (2018), nedavno pa sta izšla kolaboracija z DJ Supastarjem – SupaGrozny & Zob časa ter novejši »Morilne veščine«. Mirko prihaja iz Novega mesta, njegova nekdanja ljubezen je ring, saj je borec v tajskem boksu, trenutno pa je žurnalist na 24ur.com. Rapersko posega predvsem v družbeno-kritične, angažirane in aktivistične teme, kjer na svet gleda s pozicije malega človeka.
Kot raper, borec tajskega boksa in aktivist nikoli ni ostajal le pri besedah, ampak se je redno angažiral v družbenih dejavnostih kot posameznik, član samoniklih kolektivov ter predstavnik hip hop kulture. Tako je organiziral več hip hop dogodkov ter izvedel več delavnic na osnovnih in srednjih šolah po Sloveniji. Sodeloval je tudi v akciji »Bodi dober, bodi kul«, kjer je izvedel rapersko delavnico ter otrokom kot mentor pomagal pri ustvarjanju avtorskih besedil in glasbe. Tri leta je na jezikovnem Taboru mladih v Dolenjskih toplicah opravljal delo mentorja, v sklopu tega pa prav tako vodil hiphop delavnice. Zadnjih nekaj let sodeluje tudi z ekipo Mladega Rapetka.
Beatbox
Žiga Žmavc – Zhiga se z beatboxom, umetnostjo proizvajanja zvokov, glasbe in ritmov s pomočjo človeških ust, ukvarja že dvaindvajseto leto. Resneje se je v beatbox poglobil že v prvem letniku gimnazije. Skozi leta je z vztrajno vajo postajal vedno boljši in ustvaril lasten stil beatboxa ter kot samostojni izvajalec začel nastopati na številnih prireditvah, med drugimi na Red Bullovih dogodkih, na A-capella prireditvah, v številnih klubih po Sloveniji, na Rock Otočcu, dvakrat so ga gostili v Zagrebu, posnel pa je tudi štiri krajše reklame. Septembra 2008 sta moči združila z Muratom (iz dvojca Murat & Jose), s katerem včasih nastopa v dvojici. Poleg nastopov je vodil tudi nekaj delavnic na temo beatboxa. Leta 2014 se je v Sloveniji odvilo prvo državno prvenstvo v beatboxu, na katerem je osvojil prvo mesto in tako postal prvi državni Beatbox prvak. V ekipi Mladega Rapetka je že od začetka, od leta 2016.
DJ-anje
Luka Jeločnik – DJ K’Pow je kot DJ aktiven že vse od leta 1997. Včasih je bil znan predvsem kot član kolektiva RDYO DJs, kasneje tudi kot član društva GOR. Njegova ljubezen je hip hop, vendar vrti tudi glasbo sorodnih žanrov. Nastopal je v številnih klubih in na drugih glasbeno-kulturnih prireditvah po vsej Sloveniji, ostali exYU regiji in po Evropi. Sodeloval in nastopal je z različnimi priznanimi domačimi in tujimi umetniki, zadnja leta pa najbolj aktivno sodeluje z DJ/MC Sunny Sunom, s katerim poleg drugih glasbenih projektov od leta 2014 vodita DJ Telovadnico, serijo DJ delavnic za mlade. Danes ga največkrat vidite v prodajalni Big Nose, trgovinici in predvsem dnevni stični točki alternativne kulture, ki jo je odprl skupaj z Dulashem, Woo-D-jem in SunnySunom ali za gramofoni v katerem od ljubljanskih alternativnih klubov, pogosto tudi v Gala hali. Nekaj let že sodeluje z zavodom Mladi zmaji v projektu DJ Mladi zmaji. Pri projektu Mladi Rapetek sodeluje od začetka.
Beatmaking
Borja Močnik – Borka je didžej, glasbeni kritik, vodja radijskih oddaj (na Valu 202 in Radiu Študent), glasbeni producent, opremljevalec in organizator dogodkov ter poznavalec raznih muzik. Je programski vodja založbe rx:tx, kot glasbeni novinar in kritik pa piše in sodeluje z Mladino, Radiom Študent (kjer tudi vodi oddajo Breakwave) in spletno revijo Odzven. Močnik tudi programsko sokrmari letošnjo edicijo Jazz festivala Ljubljana. Je didžej z več kot dvajsetletnim stažem, član ekipe Tetkine Radosti in član skupine Jimmy Barka Experience. Izkušnje pa ima tudi z izvajanjem didžejevskih delavnic. Leta 2022 je prvič kot mentor beatmaking delavnic sodeloval z Mladim Rapetkom. Letos se mu bo drugo leto zapored v mentorstvu pridružil mladi Niko Komac – nikson, ki je sodeloval na prvih dveh edicijah Mladega Rapetka; prvo leto kot natečajnik plesa, drugo leto kot natečajnik beatmaking delavnice, v zadnjih letih pa se je že uveljavil kot izredno obetaven producent.
Ples
Sara Poček Conde je plesno pot začela kot štiriletna baletka, a je kmalu začutila, da ji srce bije za hip hop. Svoje znanje je osvajala v prostorih BPS Radovljica pod mentorstvom Tine Božič, kjer je začela spoznavati kulturo plesa, osnovne korake in koreografije. Udeleževala se je plesnih tekmovanj IDO in raznih koreografskih tekmovanj po tujini.
Ko se je preselila v Ljubljano, se je v prostorih Urban Roof-a preko plesa in hip hop delavnic prvič srečala s freestylom in pod mentorstvom Nejca Osovnikarja, ki je sodeloval v začetnih edicijah Mladega Rapetka, začela obiskovati battle po Sloveniji in tujini. Skupaj s skupino Urban Klan je osvojila tri zmage na tekmovanju Kings of style v Zagrebu. Poleg tega je v tem času prevzela tudi vlogo plesne trenerke in koreografinje ter občasno tudi vodenje treningov mentorja Nejca.
Delovala je v plesnem društvu Scena, uči v plesni šoli Superstar, pojavlja pa se tudi v videospotih. Sara poleg hiphopa obvlada tudi tehnike sodobnega plesa, house-a in kontaktne improvizacije.
Grafitiranje
Fedja Šičarov je magistriral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje na smeri slikarstvo. Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani v študijskem programu PAI – Pedagoško-andragoško izobraževanje je zaključil vzporedni študij likovne pedagogike.
Pri svojem likovnem delu prvenstveno ustvarja v medijih ilustracije in slikarstva, deluje pa tudi na področjih oblikovanja in ulične umetnosti. Imel je tri samostojne razstave in sodeloval na nekaj skupinskih. Pri ustvarjanju ga najbolj navdihuje vrvež in dinamika običajnega, vsakdanjega mestnega življenja in duhoviti pripetljaji v njem.
S področjem ulične umetnosti se ukvarja tudi širše; raziskuje možnosti vključevanja otrok in mladostnikov iz marginalnih družbenih skupin s pomočjo ulične umetnosti, o čemer je kot gostujoči predavatelj predaval na Fakulteti za socialno delo Univerze v Ljubljani. Redno poučuje tudi risanje in slikanje v likovni šoli Nič art v Ljubljani. V svojem CV-ju se lahko pohvali z izvedbo ogromnega števila delavnic na področju likovne in bolj specifično ulične umetnosti, zadnja tri leta je sodeloval tudi pri Mladem Rapetku.
Fedji se bo pridružil tudi stari znanec natečaja, Sandi Abram, med mnogimi dejavnostmi in nazivi tudi ustanovitelj projekta Alternative Ljubljana, ki pod izvedbo Inštituta za urbana vprašanja organizira redna vodena predavanja o ulični umetnosti in grafitarske delavnice za otroke in odrasle.
PRODUCENTKA PROJEKTA:
Katarina Deskovič – Kaja je producentka, samozaposlena v kulturi, od leta 2001 sestavlja programsko shemo v klubu Gala hala, ki ga tudi vodi, koncerte pa občasno organizira tudi na drugih koncertnih prizoriščih. V društvu Kapa skrbi za računovodstvo, dokumentacijo, PR, izvedbo in organizacijo prireditev, organizacijsko delo društva, logistiko, prijavo na razpise, promocijo slovenskih glasbenikov v tujini, povezovanje s sorodnimi društvi, posamezniki in organizatorji, tako v Sloveniji kot na mednarodnem področju ter pomaga pri delu na založbi Kapa records. Je idejni in programski vodja preteklih ciklov Pozor! Nov bend na vidiku!, Dub Club ter različnih podpornih programov, kot sta Mladi Rapetek in Ojačevalnica. Programsko sodeluje tudi pri ostalih koncertnih ciklih društva Kapa in festivalih (Koncerti z mednarodno in domačo udeležbo, Rapetek, Intimno, Fjužn Granata itn.). Organizira različna usposabljanja, delavnice in rezidence ter se zadnja leta veliko ukvarja z razvojem občinstva ter s prenašanjem znanja na mlajše generacije.
ASISTENTKA PROJEKTA:
Špela Cvetko je diplomirana kulturologinja, glasbena novinarka in svobodnjakinja na področju dogodkov. V glasbo je vstopila kot novinarka glasbene redakcije Radia Študent, katere urednica je tudi bila. Sedaj deluje v produkciji dogodkov, stage managerstvu, artist hospitalityu, PRu in v drugih vlogah glasbenega zaodrja (Jazz Cerkno, MENT, Sajeta). V Gali Hali sodeluje pri izvedbi dogodkov.
Organizator in glavni financer natečaja je Društvo Kapa. Natečaj podpirata tudi Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo RS.
VEČ INFORMACIJ O ZLATEM RAPETKU
PRAVILNIK
1. PRIJAVA
Prijavo na delavnice sprejemamo na naslov zlati.rapetek@gmail.com do vključno 22. aprila 2024.
PRIJAVNICA
2. EKIPA
Programsko ekipo sestavljajo: Katarina Deskovič (vodja kluba Gala hala, producentka projekta) ter mentorji delavnic: Luka Jeločnik – DJ Kpow (DJ), Borja Močnik – Borka (DJ in producent), Žiga Žmavc – Zhiga (beatboxer), Sandi Abram (grafiter), Mirko Grozny (raper) in Sara Poček Conde (plesalka). Več informacij o mentorjih najdete zgoraj.
3. PROGRAM
Prijavljeni se bodo v maju 2024 udeležili dveh brezplačnih delavnic, ki bosta potekali z mentorji iz vsake kategorije. Teden dni po delavnicah bodo udeleženci v pozno popoldanskih urah nastopili na Letnem odru Gala hale z javno sklepno prireditvijo.
Vsi udeleženci s prijavo dovoljujejo organizatorjem natečaja objavo svojih del v promocijske namene.
4. DELAVNICE
Delavnici bosta potekali v sredo, 15. maja ter v sredo, 22. maja 2024 od 18.00 do 21.00 na Letnem vrtu Gala hale ter v dvorani Gala hala na Metelkovi v Ljubljani. Vodili ju bodo mentorji z dolgoletnimi izkušnjami pri delu z mladimi. Udeleženci in udeleženke bodo spoznali, kako med rapanjem pravilno dihamo, kako izboljšamo prezenco na odru, kako se znebimo treme, izboljšamo rime, izdelamo dobro glasbeno podlago, narišemo dober grafit, sodelujemo z občinstvom ipd., sodelovali bodo tudi z lučnimi in tonskimi tehniki.
5. ZAKLJUČNI NASTOP
1) Generalka
Sobota, 25. maja 2024, ob 16.00, na Letnem odru Gala hale na Metelkovi v Ljubljani.
(V primeru slabega vremena v dvorani)
2) Nastop
Skupni nastop udeležencev programa Zlati rapetek in Mladi rapetek se bo zgodil v soboto, 25. maja 2024, ob 18.00, na Letnem odru Gala hale na Metelkovi v Ljubljani (v primeru slabega vremena v dvorani). Po nastopu udeležencev bosta sledila še DJ program, oder pa bo odprt tudi za druge nastopa željne. Delavnice so brezplačne, vstop na zaključni koncert pa je plačljiv.
6. VEČ INFORMACIJ
Za informacije se obrnite na:
Društvo Kapa
zlati.rapetek@gmail.com
www.galahala.com/mladi-rapetek
MLADI RAPETEK FB
Vodja projekta Katarina Deskovič: 041 813 627
Asistentka projekta Špela Cvetko: +38651270202